Powitanie - Parafia pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki w Poznaniu

Parafia rzymskokatolicka pw. "Błogosławionej
Poznańskiej Piątki" w Poznaniu
Parafia pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki
Poznańska Piątka
"Bóg nie skazuje nas na piekło, o ile my sami siebie nań nie skażemy." - Fulton John Sheen
Parafia pw. Błogosławionej
Poznańskie Piątki w Poznaniu
Parafia rzymskokatolicka pw.
"Błogosławionej Poznańskiej
Piątki" w Poznaniu
Parafia pw. Bł. Poznańskiej Piątki
w Poznaniu
Przejdź do treści

Powitanie

Pozostałe zakładki

Plac budowy został poświęcony.

15 lat temu św. Papież Jan Paweł II ogłosił Błogosławionymi 108 męczenników z okresu II Wojny Światowej. Wśród nich było tylko 9 osób należących do stanu świeckiego. W gronie tych dziewięciu osób znaleźli się: Czesław Jóźwiak, Edward Klinik, Jarogniew Wojciechowski, Franciszek Kęsy, Edward Kaźmierski. W literaturze i martyrologii nazywamy ich „Poznańską Piątką”, ponieważ razem wzrastali w Oratorium Księży Salezjanów przy ul. Wronieckiej, razem przeżywali początek hitlerowskiej okupacji, razem wstąpili do Narodowej Organizacji Bojowej i w końcu razem byli aresztowani, osądzeni i skazani na śmierć przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano 24 sierpnia 1942 roku w Dreźnie. Niestety przez pewien czas „Bohaterska Piątka z Poznania” została lekko zapomniana, aż do czasu, w którym pojawił się w Poznaniu, dzięki działaniom różnych osób, krzyż z Drezna
niemy świadek towarzyszący męczeńskiej śmierci „Błogosławionej Poznańskiej Piątki”. Obecność tego krzyża na drodze krzyżowej ulicami naszego miasta oraz w różnych ośrodkach duszpasterstwa akademickiego, z ogólnopolską pielgrzymką studentów na Jasną Górę włącznie, sprawiał, że coraz większa grupa ludzi zaczęła się interesować i poznawać życie i męczeństwo „Poznańskiej Piątki”.

Kiedy 15 maja 2013 roku otrzymałem dekret, powołujący mnie na stanowisko wikariusza z misją budowy nowego kościoła na Dębcu, natychmiast zrodziła się myśl, by  nowa parafia miał tak zaszczytne wezwanie i nosiła imię tych „Bohaterskich Poznaniaków”. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki wyraził na to zgodę i 1 października erygował nową parafię pod wezwaniem „Błogosławionej Poznańskiej Piątki”, powołując jednocześnie mnie na stanowisko proboszcza. A zatem po wielu latach starań sprawa budowy kościoła ruszyła do przodu. Szybko przyszedł czas pierwszych odwiedzin duszpasterskich zwanych kolędą. Byłem pod wielkim wrażeniem moich nowych parafian. Gościnność i okazane serce przejawiające się w trosce o to, czy podołamy wielkiemu zadaniu, dodawały mi skrzydeł. Pojawiały się też słowa krytyki i wątpliwości, czy potrzeba nam nowego kościoła. Słowa te jednak nigdy nie były pokierowane niechęcią do mnie czy do kościoła, ale płynęły zawsze z troski o dobro wspólne. Czas kolędy szybko minął a my w tym czasie uzyskaliśmy teren, później pierwsze zezwolenia na budowę parkingu i wjazdu na posesję oraz na budowę kościoła i domu parafialnego.

13 czerwca przeżyliśmy pierwszy odpust parafialny ku czci „Błogosławionej Poznańskiej Piątki”. Mszy świętej przewodniczył Ks. Abp. Stanisław Gądecki. W homilii Ksiądz Arcybiskup argumentował potrzebę budowy nowego kościoła.  Po kazaniu został poświęcony plac budowy i krzyż, który stanie przy wjeździe na teren nowo budującego się kościoła. Myślę, że nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich zebranych na tej uroczystości, zaskoczeniem była wielka liczba osób, które - pomimo nie do końca sprzyjającej pogody - przyszły na tę Mszę św.

Na koniec bardzo serdecznie dziękuję za modlitwę, dobre słowa i okazane serce. Z mojej strony obiecuję modlitwę za wszystkich drogich parafian oraz gotowość do dalszego działania.


Archidiecezja Poznańska
Kontakt
Wikariusz ks. Bartosz Federowicz
Kościół pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki
ul. Błogosławionej Poznańskiej Piątki 2, 61-450 Poznań, Polska
Proboszcz ks. Jacek Rogalski - jrogalski@o2.pl - 609-100-821
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Strony Parafii "Poznańskiej Piątki" w Poznaniu
Wróć do spisu treści