Powitanie - Parafia pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki w Poznaniu

w Poznaniu
Parafia pw. Bł. Poznańskiej Piątki
Parafia rzymskokatolicka pw. "Błogosławionej
Poznańskiej Piątki" w Poznaniu
Parafia pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki
Poznańska Piątka
"Bóg nie skazuje nas na piekło, o ile my sami siebie nań nie skażemy." - Fulton John Sheen
Parafia pw. Błogosławionej
Poznańskie Piątki w Poznaniu
Parafia rzymskokatolicka pw.
"Błogosławionej Poznańskiej
Piątki" w Poznaniu
Parafia pw. Bł. Poznańskiej Piątki
Przejdź do treści

Powitanie

Pozostałe zakładki

Plac budowy został poświęcony.

15 lat temu św. Papież Jan Paweł II ogłosił Błogosławionymi 108 męczenników z okresu II Wojny Światowej. Wśród nich było tylko 9 osób należących do stanu świeckiego. W gronie tych dziewięciu osób znaleźli się: Czesław Jóźwiak, Edward Klinik, Jarogniew Wojciechowski, Franciszek Kęsy, Edward Kaźmierski. W literaturze i martyrologii nazywamy ich „Poznańską Piątką”, ponieważ razem wzrastali w Oratorium Księży Salezjanów przy ul. Wronieckiej, razem przeżywali początek hitlerowskiej okupacji, razem wstąpili do Narodowej Organizacji Bojowej i w końcu razem byli aresztowani, osądzeni i skazani na śmierć przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano 24 sierpnia 1942 roku w Dreźnie. Niestety przez pewien czas „Bohaterska Piątka z Poznania” została lekko zapomniana, aż do czasu, w którym pojawił się w Poznaniu, dzięki działaniom różnych osób, krzyż z Drezna
niemy świadek towarzyszący męczeńskiej śmierci „Błogosławionej Poznańskiej Piątki”. Obecność tego krzyża na drodze krzyżowej ulicami naszego miasta oraz w różnych ośrodkach duszpasterstwa akademickiego, z ogólnopolską pielgrzymką studentów na Jasną Górę włącznie, sprawiał, że coraz większa grupa ludzi zaczęła się interesować i poznawać życie i męczeństwo „Poznańskiej Piątki”.

Kiedy 15 maja 2013 roku otrzymałem dekret, powołujący mnie na stanowisko wikariusza z misją budowy nowego kościoła na Dębcu, natychmiast zrodziła się myśl, by  nowa parafia miał tak zaszczytne wezwanie i nosiła imię tych „Bohaterskich Poznaniaków”. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki wyraził na to zgodę i 1 października erygował nową parafię pod wezwaniem „Błogosławionej Poznańskiej Piątki”, powołując jednocześnie mnie na stanowisko proboszcza. A zatem po wielu latach starań sprawa budowy kościoła ruszyła do przodu. Szybko przyszedł czas pierwszych odwiedzin duszpasterskich zwanych kolędą. Byłem pod wielkim wrażeniem moich nowych parafian. Gościnność i okazane serce przejawiające się w trosce o to, czy podołamy wielkiemu zadaniu, dodawały mi skrzydeł. Pojawiały się też słowa krytyki i wątpliwości, czy potrzeba nam nowego kościoła. Słowa te jednak nigdy nie były pokierowane niechęcią do mnie czy do kościoła, ale płynęły zawsze z troski o dobro wspólne. Czas kolędy szybko minął a my w tym czasie uzyskaliśmy teren, później pierwsze zezwolenia na budowę parkingu i wjazdu na posesję oraz na budowę kościoła i domu parafialnego.

13 czerwca przeżyliśmy pierwszy odpust parafialny ku czci „Błogosławionej Poznańskiej Piątki”. Mszy świętej przewodniczył Ks. Abp. Stanisław Gądecki. W homilii Ksiądz Arcybiskup argumentował potrzebę budowy nowego kościoła.  Po kazaniu został poświęcony plac budowy i krzyż, który stanie przy wjeździe na teren nowo budującego się kościoła. Myślę, że nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich zebranych na tej uroczystości, zaskoczeniem była wielka liczba osób, które - pomimo nie do końca sprzyjającej pogody - przyszły na tę Mszę św.

Na koniec bardzo serdecznie dziękuję za modlitwę, dobre słowa i okazane serce. Z mojej strony obiecuję modlitwę za wszystkich drogich parafian oraz gotowość do dalszego działania.


Kontakt
Wikariusz ks. Bartosz Federowicz
Kościół pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki
ul. Błogosławionej Poznańskiej Piątki 2, 61-450 Poznań, Polska
Proboszcz ks. Jacek Rogalski - jrogalski@o2.pl - 609-100-821
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Strony Parafii "Poznańskiej Piątki" w Poznaniu
Wróć do spisu treści